פטריות כוח | פטריות מרפא| קורדיצאפס | ריישי (לינצ'י) | שיטאקה | הריציום (רעמת האריה)
דר. האושקה - Dr. Hauschka - מוצרי קוסמטיקה ביו-אורגנית  |  

הצטרפות לרשימת התפוצה
מונה:

תאריך ושעה
 

דף הבית >> פטריות כוח - פטריות המרפא
פטריות כוח - פטריות המרפא          
 
פטריות מרפא/כוח - איזון, מרפא, אנרגיה ונעורים - Medicinal mushrooms

פטריות המרפא - פטריות הכוח, ידועות זה אלפי שנים כבעלות ערך רב, הן בתחום התזונה והן בתחום הרפואה. במזרח הרחוק מיוחס להן כוח עצום בשל סגולות הריפוי הרבות שלהן, והן נחשבות לבעלות אפקט ממריץ ומחזק התורם לאריכות ימים. בשנים האחרונות מתחילה להבין הרפואה המודרנית את שידעו הסינים, היפנים והקוריאנים לפני מאות שנים.

מבחינה תזונתית נחשבות פטריות הכוח היפניות למקור עשיר במיוחד של מינרלים כמו סלניום, אשלגן, ברזל ואבץ וויטמינים מקבוצת וויטמיני B החיוניים להפקת האנרגיה בגוף.
נוסף על כל אלה, הן מכילות את כל שמונה חומצות האמינו החיוניות, ואף סיבים תזונתיים המסדירים את פעילות המעיים, תורמים לתחושת שובע ומסייעים לירידה במשקל.

הפילוסופיה של הרפואה הסינית בת 5000 השנה, גורסת שכל מחלה מקורה בהפרה של האיזון וההרמוניה בגוף האדם ולכן הריפוי יבוא כאשר הגוף יוחזר שוב לאיזון. לכן נעשה שימוש בפטריות המופלאות האלו, המכילות חומרים שפועלים באופן סלקטיבי על כל מכלולי ותפקודי הגוף, בין השאר, הן מצליחות להגיע ולטפל בתאים החולים בלבד ומכילות חומרים שיכולים להתנגד ולהרוס חיידקים, וירוסים ותאים סרטניים על גרורותיהם (מחלה אשר מקורה באובדן איזון חמור).
הסינים לדורותיהם העריכו את כוחות הריפוי היחודי של הפטריות, אך בגלל היותן קשות להשגה, הן שימשו בעיקר את מי שידו משגת. פטריית הקודיצפס נקראה בעבר "פטריית הקיסר", בגלל כוחות הריפוי המיוחדים שלה, היא נחשבה קדושה ועמדה לרשות הקיסר ומשפחתו בלבד. מכאן דבק השם גם לפטריות הכוח האחרות "פטריות הקיסר".

ברפואה המערבית: פטריות הכוח הוכחו במחקרים כבעלות השפעה אנטי-בקטריאלית, אנטי-ויראלית, אנטי-אלרגית ואנטי-סרטנית; הן מגִנות על הכבד ובעלות השפעה נוגדת דלקת חזקה.
שימושים עיקריים: תמיכה בפעילות מערכת החיסון, הפחתת רמות כולסטרול גבוהות, הרגעת מערכת העצבים, ניקוי רעלים והגנה על הכבד, האטת תהליכי הזדקנות, הגברת רמת האנרגיה ומניעת מצבי עייפות, הפחתת רמות כולסטרול בדם, טיפול במצבי דלקת ובמחלות אוטואימוניות.
השילוב של מספר פטריות, מעניק אפקט סינרגטי רב-עוצמה ומבטיח השפעה טיפולית יעילה.

להלן תיאור מספר סוגי פטריות: קורדיצפס | ריישי/לינצ'י | שיטאקה | מייטאקי | אגריקוס | הריציום | טרמטס | פלאורוטוס

קורדיצפס סיני | Cordyceps Sinensis - פטריות עלית, מוצאים אותם בהרי טיבט בגובה של 4000 מטר וחומר זה מאוד יקר. לפטריות הגדלות במקום אחר ובתנאים שונים אין את אותן סגולות הריפוי שיש לאלו הגדלות על הרי טיבט. הודות לשינוי הטמפרטורה בין היום והלילה, הקרינה הקוסמית ותנאי הגידול. פטרייה זו סופגת חומרים מצמחי מרפא שגדלים מסביב.
היא מכילה רב-סוכרים המווסתים ומאזנים את חסינות הגוף והחומרים המרכיבים אותו, גורמים להפרשת כמות רבה של מלטונין, בעלת תכונות נוגדות-חימצון עוצמתיות המתפקדות כמניעה להתפתחות גידולים ולמעלה מ-80 סוגי אנזימים, חומצות אמיניות חיוניות, חומצות שומניות לא רוויות ועוד.
פעילותה נחשבת ביו-אנרגיה-אימונו-מודולרית. היא נוגעת בכל שלבי הקיום של החיים. עושה סדר ומתקנת הרס בגופנו. הסינים מכנים את הקורדיספס "מתנה אלוהית", "פטריית הקיסר" ו"הקמע והקוסם", מכיוון שאף צמח אינו משתווה אליו בתכונות וביכולות המרפא ובגלל היותה נדירה וקשה להשגה.
עובדה נוספת: ספורטאי אולימפיאדה סינים משתמשים בפטרייה כאמצעי חיזוק חוקי. למידע מקיף אודות הקורדיספס

ריישי/לינצ'י | Ganoderma Lucidum - הסינים קוראים לה "לינג שי". פטריית עלית, המכונה גם "פטריית האלמוות", גדלה על שורשים וגזעים של זני עצים מסוימים שנפלו. החומרים הפעלים שבה הורגים חיידקים ווירוסים ומורידים את רמת הכולסטרול בדם, מונעים גידולים, מעלים את רמת האינטרלוקן - חלבון המעורר את מערכת החיסון לפעולה בעיקר ע''י הגברה וייצור תאי T. הפטרייה מכילה נוגדי חמצון חזקים ביותר שקיימים בטבע. ומשככת כאבים במחלות פרקים.
היא מכילה את הרב-סוכרים הפעילים ביותר בין כל צמחי המרפא. מבין זני הפטריות היא היחידה המהווה מקור לקבוצת טריטרפנואידים (חומצות גנודריות), בעלי מבנה מולקולרי הדומה להורמונים סטרואידים. חומצות גנודריות מספקות פעולה אנטי-אלארגנית ומשפרות את ספיגת החמצן.
החומר הפעלים שבלינצ'י נחשב כתכשיר חיזוק ואדפטוגן כאחד. בתור אמצעי חיזוק הוא מחזק את כוחות וחוסן הגוף ובתור אדפטוגן הוא מסייע להסתגל למתח. לינצ'י הינה אדפטוגן טבעי המשפר את המצב הבריאותי והתפקוד התקין של הגוף, הוא מחזק את המרכיבים של התגובה החיסונית אצל חולי סרטן וגם מדכאת את השינויים הפתולוגיים במערכת החיסון במחלות האוטואימוניות.
ערכה המיוחד של פטריית הלינצ'י הינו בטיפול במחלות דרכי הנשימה העליונות (ברונכיטיס כרוני ומחלות אחרות), במחלות לב וכלי דם ולמוניעת היווצרות והתפתחות גידולים.
הלינצ'י עובד על אזור הראש ונוזל עמוד השדרה. מטפל בצורה יעילה בהפרעות קשב וריכוז.

שיטאקה/סאנג יו | Lentinus edodes - פטריית עלית. זו פטרייה שחורה הידועה גם בשמה "הפטריה של הבודהה המנמנם". סגולות המרפא של השיטאקה ייחודיות ויוצאות דופן.
הפטרייה מכילה רב סוכרים חשובים, ויטמינים מינרלים וחומצות אמינו. במזרח הרחוק היא מוכרת במשך מאות בשנים.
בתקופה האחרונה נערכו מחקרים קליניים באירופה, ארה"ב ורוסיה והפטריה עוררה סנסציה בענף הביוכימיה, לכאשר נתגלו שתי תגליות: 1. רב-סוכר "לנטינן" שהופק לראשונה והינו בעל פעולה אנטי-גידולית אשר אין דומה לה בעולם הצומח, 2. תרכובות המכונות "פיטונצידים" בעלי יכולת פעילות אנטי-ויראלית, החל מהוירוסים התמימים ביותר הגורמים לנזלת ועד נגיפי איידס. בלנטינן משתמשים בטיפול משולב נגד היווצרות גידולים, בתור תכשיר הבולם את התפתחות הגידולים למיניהם והמונע היווצרות גרורות באמצעות חיזוק והפעלת מערכת החיסון. לנטינן קושר את עצמו ללימפוציטים או לחלבונים מסוימים של פלסמת דם, המעוררים את המקרופאג'ים (תאים בולענים), תאי T לימפוציטים, שתפקידם להרוג תאים נגועים בנגיפים ותאים הנמצאים בתהליכי התמרה סרטנית ולהפעיל תאים אחרים במערכת החיסון על ידי הפרשת חומרים בשם "ציטוקינים". יחד עם זאת, הרב-סוכרים שמצויים בפטריה מסייעים לתקן ליקויים או פגמים במערכת החיסון ומשמשים כאמצעי למניעת מחלות זיהומיות והצטננויות.
חומר הקרוי אריטדנין המצוי בפטריות השיטאקה, יעיל בהמסת כולסטרול והורדת לחץ דם. במקרים של סוכרת משתמשים בפטריה זו להורדת רמת הסוכר, והשימוש בה מומלץ אפילו בשלב של תלות באינסולין, במיוחד לצורך טיפול בסיבוכים.
ביפן מופקות מפטריות השיטאקי שתי תרופות נגד סרטן.


פטרית מייטאקי | Grifola frondosa - פטריית מייטאקי הענקית, המכונה "הפטרייה המרקדת", גדלה בצברים בעיקר למרגלות עצי האלון, היא פטריית מאכל טעימה במיוחד וכן פטרייה רפואית הספוגה בסיפורי מעשיות לגבי יכולותיה, כאשר בעשרות השנים האחרונות נערכים מחקרים לרוב בקשר להשפעתה על מחלות ניווניות. לחומר β-גלוקאן שנמצא בפטריית המייטאקי יש השפעה של מניעת התפתחות של גידולים, ובמיוחד גידולים סרטניים בערמונית ובשלפוחית השתן.
המייטאקי יעילה לפיקוח על רמות גבוהות של סוכר בדם על ידי הפחתת העיכול של הפחמימות וספיגת הסוכר תוך הגברה של ייצור האינסולין בגוף. ההשפעה המערכתית של המייטאקי להורדה של רמת הכולסטרול, לחץ הדם ורמת הסוכר בדם מודגשת אף יותר כשהיא משולבת עם פטריות רפואיות אחרות. היא מרסנת התרבות של נגיפים, מעודדת את המערכת החיסונית ומפחיתה את הזיהומים האקראיים.אגריקוס בלזאי | Agaricus subrufescens/Agaricus blazei - היא פטריה הניתנת לאכילה, שמקורה בברזיל אך כיום מגדלים אותה במספר מדינות לצרכים רפואיים. שימושים נפוצים בפטריה כוללים טיפול בטרשת עורקים, צהבת, שומנים בדם, סוכרת, וסרטן. מחקרים וניסויי מעבדה הראו כי פטריית האגריקוס מסוגלת לווסת את מערכת החיסון, לעכב גידולים סרטניים ולמנוע מוטציות גנטיות. מדענים סבורים כי פוליסכרידים בפטריה ורכיבים אחרים המעכבים התפתחות כלי דם הם אלה האחראים לעיכוב גידולים ממאירים ומפעילים את מערכת החיסון. מחקר שנערך לאחרונה הראה שתמצית אגריקוס שניטלה דרך הפה, שיפרה את פעילות תאי ה T מסוג natural Killer וכן שיפרה את איכות החיים של חולות סרטן גינקולוגי שעברו כימותרפיה.
בניסויים אחרים נמצא גם שלאגריקוס השפעה נוגדת סוכרת. ניסוי שנעשה בחולי סוכרת מטיפוס 2 מעידה על האפשרות שהאגריקוס מסוגלת לשפר תנגודת לאינסולין. ניסוי ראשוני אחר הראה שאגריקוס מסייע להפחתה במשקל, הפחתת שומן בגוף והקטנת רמות הגלוקוז והכולסטרול בדם, אצל אנשים בריאים.הריציום/רעמת האריה | Hericium erinaceus - המכונה אף פטריית פום-פום, פטריה ללא פטירה או רגל. היא נראית ככדור שלג מכוסה בנטיפי קרח לבנים. הפטריה גדלה מהר מאוד על שבבים, מניבה ללא בעיה בטמפרטורות שונות. הריציום נמצאת בשימוש רווח ברפואה הסינית המסורתית לטיפול במחלות קיבה ומניעת סרטן מערכת העיכול והקיבה. הפטריה מגבירה את כושר חסינות הגוף, מסייעת לאיזון מערכת העצבים ומשפרת את תיפקודי מערכות איברי הנשימה.
בבדיקת ערך תזונתי של הריציום, נמצא גם כאן ריכוז גבוה של מינראלים, כ-19 חומצות אמיניות חיוניות ומספר רב של רב-סוכרים בוני מערכת החיסון. הדבר חשוב ומכריע ביותר בטיפול בגידולים ממאירים. את הטון הראשי נותנים הרב-סוכרים שנתגלו בפיטריות בלבד והם ה-ß -גלוקנים. מנגנון פעולתם מגוון אך בעיקר ניתן להדגיש כי הם מאיצים את התפקוד החיסוני המסוים של התאים. גלוקונים מהפטריות מגייסים את מערכת החיסון בשיטות שונות: מאיצים ייצור אינטרפרונים ואינטרליקין, חומרים המאיצים את יצירתם של תאים לבנים, מקרופגים ותאי T לימפוציטים, מעכבים את היווצרותם ומדכאים את התפתחותם של התאים הסרטניים בשלבי תהליך התפתחותם השונים, בולמים את התהליכים הדלקתיים של עור ורירית, ומגינים על הכבד. יעילים ביותר בטיפול בכל המחלות הנובעות מליקוי מערכת החיסון, כגון אלרגיות, איידס, קנדידה, שפעת שיגרון (ראומטיזם), בעלי פעולה אנטי-דלקתית.
טרמטס | Trametes Coriolus versicolor / Turkey tail mushroom
ידועה בשמה העממי turkey tail גדלה כל רחבי העולם. כינויה ניתן לה מאחר והיא מרובת גוונים ומזכירה את הזנב של תרנגול הודו פראי.
ברפואה העממית שימשה כפטרייה מחזקת ומזינה.
שימושים מקובלים: צרבות, כיבים בקיבה (אולקוס) הפחתת תופעות לוואי של הקרנות (רדיותרפיה) מחלת הנשיקה תסמונת התשישות הכרונית (CFS) תמיכה חיסונית בסרטן: קיבה, ושט, מעי גס, לבלב, שחלות, צוואר רחם, ריאות, לוקמיה ולימפומה
השפעה ידועה בספרות המקצועית: משפעלת חיסון, משתנת, אלטרטיבית, אנטי-ויראלית, שיקום והגנה על הכבד, מרגיעה.
פלאורוטוס | Pleurotus Ostreatus / Oyster mushroom
פלאורוטוס הינה פטריית מאכל נפוצה. כיום היא מגודלת ברחבי העולם. חלקו העליון של הפרי בצורת צדפה בקוטר של 5-25 ס"מ, ומכאן נגזר כינויה "פטריית צדף". הפטרייה גדלה באזורים מיוערים בעלי אקלים סוב-טרופי בצפון אמריקה, לחופי האוקיאנוס השקט, אירן ודרום מזרח אסיה. פלאורוטוס גדלה על האדמה ועל העצים. הפטרייה ניזונה מהעצים נרקבים אך גם מתולעים קטנות בשם nematodes.  
העניין בפטרית הפלאורוטוס נבע הודות לערכה התזונתי העשיר כתחליף איכותי לחלבון מהחי. הודות למהירות בה והקלות בה היא גדלה בצורה מתורבתת. מאז ניתן למצוא את הפלאורוטוס בתפריט של שבטים ועמים רבים באירופה ובצפון אמריקה. בשלושת העשורים האחרונים נחקרת התועלת הרפואית של הפטריית הפלאורוטוס בתחום הסוכרת, שומנים בדם ואף על סוגי סרטן שונים.
התוויות: הסינדרום המטבולי (סינדרום X) מניעת סרטן הכבד
פעילות רפואית: פרה-ביוטית, מורידה רמות שומנים בדם, מפחיתה תיאבון, נוגדת חימצון, הגנה על הכבד, מעוררת חיסון, מרגיעה.


מוצרים המבוססים או מכילים פטריות מרפא

פורמולות הדור החדש מפטריות מרפא של חברת FOHOW הסינית - מהמוצרים הבולטים ביותר המבוססים על פטריות כוח
פטריות כוח של Pukka - תערובת רבת עוצמה של פטריות כוח: ריישי, שיטאקי ומיאטקה, לחיזוק מערכת החיסון
סדרת מוצרים מפטריות מרפא של חברת Mycolivia - מידע באתר בקרוב, בינתיים ניתן להתקשר לחנות 03-5252512
ageLOC Vitality - של NU SKIN - תוסף לחיוניות ואנטי אייג'ינג, פורמולה יחודית המכילה תמצית פטריית קורדיספס
אימופקט של NSP - מוצר המכיל פטריות מרפא, לחיזוק כללי ושל מערכת החיסון
Ten Mushroom של EcoNugenics (דר.אייזיק אליעז) - תערובת פטריות עוצמתית לחיזוק מערכת החיסון אינה נמכרת יותר בארץ

למידע נוסף אודות פטריות מרפא/כוח

על כוחן של פטריות הכוח, מאמר מעולה של ד"ר יצחק אליעז חוקר סרטן מוערך, אודות יכולותיהן של פטריות המרפא:
http://www.betternutrition.com/medicinal-mushrooms/features/featurearticles/1120

למידע מורחב אודות הקורדיספס, ההיסטוריה, אופן השימוש המסורתי והתרומה לבריאות

לצפייה בסרטון היוצא דופן של ה-BBC, אודות פטריית הקורדיצפס, קריינות Richard Attenborough (אודות יכולתה לייצר איזון בטבע)

לקריאת מאמר מפתיע במיוחד "על מה פטריות חושבות?", שהתפרסם באוגוסט 2011 בעיתון "כלכליסט" (תגלית מרטיטה אודות אינטליגנציה ויכולות תקשורת יוצאות דופן של הפטריות)

מורידות כולסטרול ומונעות זיהומים: מה סוד הפטריות כתבה שהתפרסמה ב-YNET


 

צמחי מרפא | רכישת צמחי מרפא תרופות טבעיות ותוספי תזונה | פורמולות צמחי מרפא "ראן צמחים"פורמולות סיניות "זן צמחים" | נטורופתיה | איור-וודה | פורמולות איורוודיות |
תוספי התזונה האיכותיים של אנ.אס.פי - NSP - Nature's Sunshine | לאם ולתינוק | לחמים בריאים | RAW FOOD | טופו אורגני "קדיתא" | דמיאנה - תחליף טבק טבעי | קפה אורגני | שוקולד פרא | דבש טבעי "פרחי הגליל" בעל תו תקן של מועצת הדבש | קוסמטיקה טבעית ואורגנית | קוסמטיקה איורוודית | קוסמטיקה טיפולית | קוסמטיקה אורגנית "אננדה"pukka פורמולות אירווודיות ותוספי תזונה | "דר. האושקה" | צ'יוונפראש אורגני | טחינה "אמארה" | סירופ אגבה | גרין מגמה -Green Magma | אורגנול - אנטיביוטיקה טבעית | שפעת החזירים - טיפול ומניעה | מתנות ואריזות שי | תה אולונג - תה ירוק סיני אמיתיאומגה 3 צמחית מזרעי המרווה מרושתת של חברת מרוולס - Marvalousשיפור תפקודי המוח ActivBrain | הפתרון הטבעי לתופעות גיל המעבר Femarelle | הפסקת עישון עם דמיאנה | קליניקה לריפוי טבעי | טיפולי פוריות טבעיים | סדנת ארומתרפיה | פורמולות הבית של חוכמת האדמה - לטיפול טבעי במצבים בריאותיים אקוטיים ושכיחים | הטיפול הטבעי בבעיית קשב וריכוז |
vegetable Omega 3 of Clary Sage - Salvia Sclarea by Marvalous
| הקליניקה החדשה של "חוכמת האדמה" מבחר טיפולים טבעיים מידי מטפלים מקצועיים | Fohow Haicao Gai - מוצר קלציום מדור חדש מאצות-ים | פטריות כוח סיניות בפורמולות עוצמתיות של חברת Fohow |לייבסיטי - בניית אתרים